Klasik müziğin ana sazlarından biri olan Keman tüm müzik türlerinde kullanılan ve çok küçük yaşlardan itibaren öğrenilebilinen bir enstrümandır. Çalma pozisyonu nedeniyle hem duruşumuzun gelişmesinde hem de aktif ve ana bir saz olması nedeniyle müzik kültürümüze ve yeteneğimize büyük katkı sağlayan Keman Dersi de Espas Sanat Balçova’da alanında uzman eğitmenler eşliğinde verilmektedir. Neredeyse her akım içinde var olması sebebi ile keman dersi alan öğrencinin müzik türü kaygısı olmadan, enstrüman çalabilmesi mümkün olabilmektedir. Tabii Espas Sanat’ta Batı genellikle Batı kültüründen başlayarak eğitimlerimiz klasik müzik temelleriyle başlar fakat daha sonrasında öğrencilerimizin isteği ile şekillenerek ilgi duydukları türe doğru kayar.

keman-kursu-balçova

Her ne kadar bir çalgı diğerinden zordur demek doğru olmasa da, Espas Sanat İzmir keman dersi, özellikle başlangıçta diğer çalgıların eğitiminden biraz daha zorlu bir süreci ifade eder. Yaylı ve perdesiz bir enstrüman olması sebebi ile kemana adaptasyon biraz daha zor olabilir ki, bu durum aşılamaz bir sorun değildir. Bunun yanı sıra, keman çalabilen bir öğrencinin diğer pek çok enstrümanı çok hızlı bir şekilde öğrenebilmesi de bu sayede mümkün olabilmektedir. Zira keman dersi alan öğrenci, çok iyi nota okur, ritim ve ezgi bilgisi oldukça kuvvetli olup, müzikal işitme kabiliyeti üst seviyededir.

Özellikle erken yaş müzik eğitiminde keman kursu alınması, uzun vadede çok faydalıdır. Japonya kökenli Suzuki metodu ile verilen erken yaş keman dersleri, okul öncesi eğitim süresinde alınabilir ki, öğrenci ilk öğretim safhasına geldiğinde temel düzeyde enstrümanı çalabilir hale geleceğinden, eğitimlere devam edilmesi durumunda lise çağlarında oldukça ileri seviyede keman çalabilir hale gelmesi söz konusudur.


Kemanla Tanışmak İçin İyi Bir Yol, Espas Sanat Merkezi. 

Keman Kursu

Keman Kursu


Keman çalmayı öğrenmek için nasıl bir süreç izlenir?

Espas Sanat İzmir keman kursu, birebir dersler ve grup dersleri biçiminde verilebilmektedir. Öğrencinin tercih edeceği prosedüre göre uygun gün ve saatlerde özel ders sınıfı açılacak veya hazır keman kursu gruplarına dahil olması sağlanacaktır. Keman dersleri için oluşturulan gruplar, seviye ve yaş aralıklarına göre oluşturulduğundan, herhangi bir şekilde grup içi dinamiklerin eğitimin niteliklerine zarar vermesi söz konusu değildir ki, gruplarımız düzenli olarak izlenip, uygun şekilde yeniden biçimlendirilmektedir.

Keman Kursu

Keman Kursu

Espas Sanat Balçova Keman Kursu öğrencilerine,

 • Keman nasıl tutulur?
 • Arşe nasıl tutulur?
 • Keman ve parçalarının tanıtımı.
 • Temel müzik eğitimi.
 • Armoni bilgisi.
 • Keman çalma teknikleri.
 • İstediğiniz şarkıların çalışmaları.
 • Orkestra çalışması, diğer enstrümanlarla eşlikli çalışmalar.
 • Keman temizliği ve bakımı hakkında detaylı bilgiler verecektir.

Keman kursu hakkında en sık duyduğumuz sorular

 • Keman çalmak zor mudur ?

Her enstrümanı öğrenirken bir takım sorunlarla karşılaşırsınız. Tabi ki yorulacaksınız. Ancak herkes hobi maksatlı keman çalabilir. Yeter ki isteyin.4-6 aylık temel eğitim sonunda keman ile şarkı çalmaya başlayabilirsiniz. Bu süre öğrencinin çalışma temposuna göre kısalabilir.

 • Herkes Keman Çalabilir Mi ?

Keman çalmak isteyen herkes hobi maksatlı keman çalabilir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak konservatuvara hazırlık eğitimi almak istiyorsanız küçük yaşlarda başlamanızda fayda vardır.

Espas Sanat Balçova Keman kursunda derslere katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Kemana ilgi duyan ve fiziksel olarak keman çalma yeterliliğine sahip olan herkes keman kursu kaydını yaptırabilir ve Espas Sanat bünyesinde hayalini gerçeğe dönüştürebilir.

 • Keman kursu ile Keman çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

4-6 aylık temel eğitim sonunda keman ile şarkı çalmaya başlayabilirsiniz. Bu süre öğrencinin çalışma temposuna göre kısalabilir.

 • Keman kursuna Keman almadan da başlayabilir miyim?

Keman çalmanın çok zor olduğu düşünüldüğü için kemanı iyice tanımadan satın almak istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumda olan öğrenciler için sanat merkezimizde özel keman bulunduruyoruz. Keman kursunu sanat merkezinde bulunan keman ile alabilirsiniz. Ayrıca ders sonrası egzersizlerini de yine aynı kemanla yapabilirsiniz. Daha sonra keman almaya karar verdiğinizde eğitmenimizle birlikte senin için en uygun keman tercihini yapabilir hatta bu konuda Espas Sanat Balçova’dan destek alabilirsiniz.

 • Keman kursunda program nasıl ilerler?

Keman kursu İzmir olarak öğrencilerimize, müziğe ve enstrümana yatkınlıklarına göre farklı eğitim programları hazırlamaktayız. Bu yüzden sınıf dersi yerine birebir özel ders almalarını tavsiye etmekteyiz. Sınıf derslerinde eğitmen direkt olarak tek öğrenciyle ilgilenemediğinden öğrenme süresi uzuyor. Yine de isteyen öğrencilerimiz için haftanın belirli günleri sınıf dersi de yapmaktayız.

Peki Espas Sanat’a Nasıl Ulaşabilirim?

Gerek Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve diğer tatil beldelerinden gerekse de Göztepe, Hatay, Konak, Alsancak ya da Karşıyakadan toplu taşımayla ya da özel aracınızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Espas Sanat İzmir’in en merkezi konumlarından biri olan Balçova’da bulunmaktadır.

Bizlere hem mail adresimizden hem de 0 533 590 34 55 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. İster mesaj atın isterseniz arayın, en kısa sürede sizlere dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.